namo ventiliavimas

Kodėl gyvenamojo namo vėdinimas toks svarbus?

Namų vėdinimas ir šiltinimas yra du esminiai veiksniai, užtikrinantys ne tik komfortą namuose, bet ir sveikesnį, gaivesni orą ir geresnę jūsų savijautą. Šie elementai ypač aktualūs moderniuose ir sandariuose, ypač A++ klasės namuose, kur tinkamai parinkta vėdinimo sistema ir efektyvus šiltinimas lemia net tik gerą patalpų mikroklimatą, bet ir efektyvų energijos taupymą. Taigi, kodėl dar tinkamas namo vėdinimas ir ventiliacija yra tokie svarbūs ir kaip jie susiję su poliuretano putomis? Kodėl namą apšiltinimus poliuretano putomis užtikrinamas puikus sandarumas, tačiau papildoma ventiliacija vis tiek reikalinga?

  • Kartu įrengta ventiliacija padeda išvengti pelėsio ir konstrukcijų pažeidimų.
  • Pašalina užterštą orą, mažina alergenų kiekį.
  • Ventiliacija su rekuperacija sumažina šildymo išlaidas.
  • Padeda greitai pašalinti nepageidaujamus kvapus.
  • Užtikrina tinkamą mikroklimatą visais metų laikais.
namo vedinimas ventiliacija

Ar namų vėdinimas / ventiliacija iš tiesų yra būtini?

Sandarūs ir gerai apšiltinti namai be tinkamos ventiliacijos gali tapti tikra problema. Uždaroje erdvėje kaupiasi drėgmė, pelėsis ir net alergenai. Pavyzdžiui, jei jūsų namuose nėra mechaninės vėdinimo sistemos (pvz., rekuperatoriaus), po žiemos ant langų rėmų galite pastebėti juodų pelėsio dėmių. Tai ženklas, kad drėgmė kaupiasi ir namų vėdinimas nėra pakankamas.

Mechaninė ventiliacija su rekuperacija leidžia ne tik išvengti drėgmės, bet ir išsaugoti namų šilumą. Šaltuoju metų laiku oras yra pašildomas, o tai sumažina šildymo išlaidas. Pavyzdžiui, naudojant rekuperatorių, kuris sugrąžina iki 90 % šilumos, galite pastebėti sumažėjusias šildymo sąskaitas.

Taip pat per didelė drėgmė gali pažeisti namų konstrukcijas. Pavyzdžiui, medinės grindys ar baldai gali pradėti pūstis, brinkti, o šaltose patalpų vietose – susidaryti kondensatas. Rekuperacinės sistemos padeda išlaikyti tinkamą drėgmės balansą.

A, A+, A++ klasės namo ventiliacija: ką rinktis?

Natūrali ventiliacija

Natūrali ventiliacija – paprasčiausias būdas keisti orą per langus ar ventiliacijos angas. Įrengus tokią ventiliavimosi sistemą patalpų oras yra pašalinamas naudojant natūralios traukos principą – per vertikalius kanalus ar ortakius, dažniausiai įrengtus virtuvėje, vonioje ar kitose patalpose.  Nors toks vėdinimo būdas nereikalauja papildomų išlaidų, jis turi keletą reikšmingų trūkumų. Pirmiausia, atidarius langus, iš patalpų išsisklaido šiluma, todėl padidėja šildymo sąnaudos. Be to, oras nėra filtruojamas, todėl į vidų gali patekti iš lauko atneštos dulkės, žiedadulkės, išmetamosios dujos ir t.t.

Natūralus vėdinimas taip pat neleidžia reguliuoti oro kiekio, patenkančio į patalpas. Žiemos metu šaltas oras greitai atvėsina kambarius, o vasarą, kai temperatūrų skirtumai tarp vidaus ir išorės yra nedideli, oro judėjimas tampa beveik nepastebimas. Nors šis vėdinimo būdas atrodo lengvas ir pigus, jis neišvengiamai lemia energijos nuostolius ir didesnes šildymo išlaidas.

Mechaninė ventiliacija su rekuperacija

A, A+, A++ klasės namo ventiliacija iš tiesų reikalauja papildomo vėdinimo. Kodėl? Rekuperacinės sistemos užtikrina ne tik šviežią orą, bet ir šilumos taupymą. Rekuperatorius naudoja iš namų išeinančią šilumą, kad pašildytų įeinantį šaltą orą. Tai reiškia, kad patalpos išlieka šiltos ir gerai ventiliuojamos. Pavyzdys: įdiegus rekuperatorių, galima išvengti langų rasojimo ir pelėsio atsiradimo net ir šaltomis žiemomis.

Kaip veikia mechaninis vėdinimas? Ogi gana paprastai – lauko oras į patalpas patenka per ortakius, prieš tai pereidamas per šilumokaitį. Šilumokaitis naudoja iš patalpų šalinamo šilto oro energiją, kad pašildytų įeinantį orą, todėl papildoma elektros energija tam nereikalinga. Šiltuoju sezonu sistema veikia priešinga kryptimi – oras iš lauko yra vėsinamas, taip užtikrinant norimą mikroklimatą viduje. Manoma, kad modernios vėdinimo sistemos gali sumažinti šilumos energijos išlaidas nuo 50 iki 95 proc., priklausomai nuo rekuperatoriaus tipo ir veikimo efektyvumo – kuo jis efektyvesnis, tuo didesnis sutaupymas.

rekuperacija - rekuperatorius

Vėdinimo ir šiltinimo putomis sąsajos

Jei jūsų namas apšiltintas poliuretano putomis, natūrali ventiliacija gali būti nepakankama, nes namas tampa itin sandarus ir reikalauja efektyvios ventiliacijos. Šios dvi technologijos papildo viena kitą: namas, apšiltintas poliuretano putomis, tampa sandarus, o rekuperacinė sistema užtikrina oro apykaitą be šilumos nuostolių.

Sandarumas
Poliuretano putos užtikrina itin gerą sandarumą, užpildydamos net mažiausius tarpus. Dėl to sumažėja šilumos nuostoliai, tačiau kartu užkertamas kelias natūraliai oro cirkuliacijai. Be tinkamos ventiliacijos oras namuose gali tapti nešviežias ir drėgnas.

Drėgmės kontrolė
Sandariuose namuose drėgmė, susidariusi dėl žmonių veiklos (kvėpavimo, maisto gaminimo, skalbimo), kaupiasi greičiau. Be efektyvios ventiliacijos tai gali lemti pelėsio atsiradimą ir konstrukcijų pažeidimus.

Sveikas mikroklimatas
Sandarūs namai neleidžia pašalinti kenksmingų dalelių, tokių kaip anglies dvideginis, alergenai ar išskiriamos statybinių medžiagų medžiagos. Rekuperatorius padeda pašalinti šias daleles, užtikrinant sveiką patalpų orą.

Energijos efektyvumas
Rekuperacinės sistemos leidžia išlaikyti šilumą, grąžinant iki 90 % šilumos energijos, kuri kitu atveju būtų prarasta per ventiliaciją. Tai ypač aktualu sandariuose pastatuose, kur vėdinimas būtinas, bet šilumos nuostoliai turi būti minimalūs.

Sezoninė nauda
Šiltuoju metų laiku rekuperacinė sistema vėsina įeinantį orą, o žiemą padeda išlaikyti šilumą, užtikrindama komfortą ir optimalias gyvenimo sąlygas.

Kvapų ir oro kokybė
Be tinkamos ventiliacijos sandarūs namai gali „užsistovėti“ – kvapai, dulkės ir nešvarumai išlieka ilgiau. Rekuperacija užtikrina šviežio oro patekimą ir pašalina stovinčio oro pojūtį.

Reglamentai
Daugelyje šalių moderniems, sandariems pastatams, apšiltintiems poliuretano putomis ar kitomis sandariomis medžiagomis, rekuperacija tampa standartine praktika dėl komforto ir sveikatos reikalavimų.

Poliuretano putų privalumai

Nordic poliuretano putos yra sertifikuotos ir draugiškos aplinkai. Jų sudėtyje nėra kenksmingų medžiagų, tokių kaip formaldehidas ar ozoną ardančios dujos. Be to, šios putos puikiai tinka įvairioms konstrukcijoms: nuo medinių sienų iki betoninių grindų. Pavyzdžiui, renovuojant namą, galite naudoti poliuretano putas grindų apšiltinimui ir užtikrinti, kad šaltis nepateks iš apačios.

Specialistų rekomendacijos

Namų vėdinimas ir šiltinimas – tai dvi neatsiejamos sistemos, kurios užtikrina komfortą, sveiką orą ir energijos taupymą. Investicija į poliuretano putas ir rekuperacinę sistemą ne tik pagerins Jūsų gyvenimo kokybę, bet ir sumažins šildymo išlaidas.

Jeigu reikalingas patikimas namų šiltinimas tiek su uždarų, tiek ir atvirų putų poliuretanu, kviečiame pasitarti su Nordic šiltinimo specialistais, kad jūsų namai taptų šilti, sveiki ir ekonomiški!

DUK apie namų vėdinimą ir šiltinimą

Tinkamas vėdinimas užtikrina sveiką patalpų mikroklimatą, padeda išvengti pelėsio, mažina drėgmės lygį ir pašalina užterštą orą. Be to, ventiliacija su rekuperacija leidžia sutaupyti energiją ir sumažinti šildymo išlaidas.

Itin sandarūs namai, apšiltinti poliuretano putomis ar kita sandarinimo medžiaga, neleidžia orui natūraliai cirkuliuoti. Be tinkamos ventiliacijosgali kauptis rėgmė ir teršalai kaupiasi, o tai gali sukelti pelėsį, konstrukcijų pažeidimus ir prastą oro kokybę.

Poliuretano putos užtikrina puikų sandarumą, tačiau tuo pačiu reikalauja efektyvios ventiliacijos, kad būtų išvengta drėgmės kaupimosi ir oro kokybės problemų. Rekuperacinė sistema papildo šią technologiją, užtikrindama oro apykaitą be šilumos nuostolių.

Scroll to Top
Call Now Button